ورق سیمانی

ایرانیت سیمانی که گاهی با اسم ورق سیمانی نیز معرفی می شود؛ یک محصول بسیار کارآمد در مواقع مختلف است، که با سنی بیشتر از ۸۰ سال موفق شده تمام دنیا را فتح کند و هر گوشه از شهر آثاری از یکی از محصولات خود جا بگذارد.
در واقع تاریخ ایرانیت به اوایل قرن بیستم بازمی گردد؛ که یک مهندس اتریشی به نام Ludwig Hatschek یا همان دودیگ هاچک موفق شد، با الهام گرفتن از دستگاه کاغذ سازی و ترکیب آلیفات آزبست و سیمان محصول جدیدی را تولید کند که به مرور زمان در انواع و اقسام شکل و اندازه ساخته شد.
ایرانیت در واقع یکی لایه پوششی بسیار قوی است که به طور موج دار ساخته شده و برای سقف یا دیوار های مختلف استفاده می شود، همچنین در خیلی از موارد در شکل های فیزیکی متفاوت نیز تولید می شود. ایرانیت در مکان های مختلف با اسم هایی نظیر اذریت، ورق، اترنیت، پنکوسیم نیز می شناسند اما نام رسمی و مشهورش همان ایرانیت است.

شما می توانید با گرفتن مشاوره از متخصصین سایت بورس آهن مناسب ترین ایرانیت مد نظر خود را خریداری کنید.
ما در این مقاله قصد داریم به ورق های سیمانی بپردازیم اما به طور کلی بد نیست بدانید ایرانیت در مکان ها و موقعیت های مختلفی مثل موارد زیر به کار می رود :

شیروانی ساختمان
نمای ساختمان
سقف سوله
حمل و نقل
ساخت تابلو برق و سینی کابل
بدنه کامپیوتر
لوازم اداری
کابینت سازی
ساخت کانکس
ساخت سردخانه
ساخت کانتینر
صنایع فلزی

نگاهی کوتاه به انواع ایرانیت

از دیگر مواردی که می توان در آن از ورق های ایرانیت استفاده کرد؛ در صنایع های مختلفی مثل : سقف های کاذب، ساندویچ پنل، درب های فرمینگ و همچنین در کارخانه های تولید اجاق گاز، لباسشویی، یخچال، کولر، مایکروفر و … نیز می باشد.
البته ناگفته نماند ما مدل های ایرانیت متفاوتی داریم که از هر کدام برای حداقل یکی از موارد نام برده شده استفاده می شود. برای مثال مواردی که در انتهای متن نام بردیم با استفاده از ایرانیت های گالوانیزه صورت می پذیرد؛ که خودش نوع دیگری از ایرانیت می باشد.
در ادامه قصد داریم نگاهی دقیق تر به انواع ایرانیت بیاندازیم و سپس به طور مفصل به ورق سیمانی بپردازیم.

 

ورق سیمانی

ایرانیت گالوانیزه :

این نوع پوشش وزن نسبتا سنگینی دارد و در رنگ های متنوع نیز تولید می شود.

ایرانیت فایبر گلاس :

یکی دیگر از مدل پر طرفدار که از الیاف شیشه و پلیمر با وزن هایی سبک تولید می شود.

پوشش سقف شیبدار :

به طوری کلی ما دو نوع سقف داریم، سقف مسطح و سقف شیبدار. مدل های مسطح نسبت به مدل های شیب دار هزینه های کمتری در بر دارند. اما برای سقف های شیبدار ما پوشش ورق سیمانی زیبایی را داریم که در چندین رنگ موجود است.

ورق طرح سفال :

این مدل از ایرانیت دارای رنگ های متنوع زیادی است که بیشتر در محیط های مثل گلخانه های فانتزی یا سقف های مهد کودک از آن استفاده می شود. از بزرگترین فواید این محصول وزن سبک و قیمت بسیار مناسب آن می باشد.

ورق سقفی پلی کربنات :

این مدل براق در رنگ های متنوع تولید می شود و مخصوصا به عنوان شیروانه گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع ورق های سیمانی

امروزه سیمان فواید مختلفی در سازه های ساختمانی دارد؛ برای مثال می توان به استفاده آن در ایرانیت، پوشش دیوار و … اشاره نمود.
ورق های سیمانی از مخلوط سیمان و موادی مثل میکروسیلیس به همراه آلیاژ های تقویت کننده مانند سلولز و پلی وینیل ساخته می شود. امروزه ورق سیمانی به یکی از پر طرفدارترین محصولات ساخته شده در استفاده های ساختمانی تبدیل شده است. ورق سیمانی در تولیدات داخل در اکثر مواقع دارای استاندارد ISO نیز می باشد.
در ادامه چند تا از رایج ترین ورق های سیمانی را با هم بررسی می کنیم و به مشخصات این مدل ها می پردازیم.

•ورق سیمانی صاف
•ورق سیمانی موجدار
•ورق آردواز سیمانی

ورق سیمانی موج دار

ورق سیمانی صاف

مدل های ایرانیت صاف دقیقاً همانطور که توضیح دادیم؛ از مخلوط سیمان و الیاف ساخته می شود و در اکثر ساختمان های مدرن نیز قابل استفاده است. مدل ورق سیمانی صاف همانطور که از نامش پیداست هیچ موجی ندارد و کاملا سطح یکنواختی دارد.

ورق سیمانی موج دار

مدل های موج دار هم از مواد مشترکی بهره می برند با این تفاوت که به شکل موج دار تولید می شوند و بیشتر مکان های بارانی استفاده می شوند. این مدل و مدل های صاف در سایز های متفاوت و قیمت های مختلفی تولید می شوند و بنا به قیمت آن ها در بحث کیفیت نیز درجاتی دارند.

ورق آردواز سیمانی

آردواز به انگلیسی arduaz نوشته می شود و در اصل ریشه فرانسوی دارد.
معنی این کلمه معادل «سنگ تغییر یافته» در زبان فارسی است. مدل های آردواز به شکل پله ای تولید می شوند و هدف از ساختش استفاده آن در سقف های شیب دار است که بیشتر روی مسئله ضدآب بودنش کار شده است.
همچنین از فواید دیگر این ایرانیت می توان به رنگ بندی های زیبا و متنوع آن اشاره کرد. از این مدل ایرانیت در مکان هایی مثل ساختمان های ویلایی و آپارتمانی، آلاچیق ها، اتاق های کلبه ای و … استفاده می شود.

ورق ایرانیت موجدار

در بیشتر قرن بیستم، ورق سیمانی آزبست برای پروژه های بام و جانبداری ساده یک راه حل ساده در اختیار سازندگان قرار می داد.
در حالی که این محصولات برای تولید و خرید بسیار ارزان بودند ، اما هزینه واقعی آن ها سال ها بعد در قالب بیماری های کشنده مربوط به آزبست ظاهر شد.

ورق سیمانی فیبری

ورق سیمانی فیبری با دوام تر و کار با آن ها راحت تر از بتن است، و کاربرد های زیادی در ساخت دارند.
امروزه الیاف موجود در ورق سیمانی معمولاً از سلولز ساخته می شوند ، ماده ای که در گیاهان یافت می شود ،
اما برای هشت دهه اول پس از اختراع ورق سیمانی فیبری ، آنها در درجه اول با آزبست ساخته می شوند.

آزبست یک ماده معدنی طبیعی است؛ که می تواند درون یک قوام پشمی ریخته شود و در مصالح ساختمانی مانند سیمان مخلوط شود.
افزودن آزبست باعث می شود سیمان با دوام تر ، ضد آب و در مقابل حرارت مقاوم باشد و از آنجا که ورق سیمانی آزبست نسوزد ،
سازندگان در ابتدا آن ها را ماده ای بسیار ایمن تر از چوب می دانستند.
متأسفانه، اکنون به خوبی شناخته شده است که اضافه کردن آزبست به سیمان ، آن را نیز بسیار سمی می کند.

برای تماس اینجا کلیک کنید