پشم سنگ چیست؟

پشم سنگ عایق صوتی و حرارتی با الیاف معدنی است. ماده اولیه این عایق بازالت است که گروهی از سنگ های آذرین می باشد و بازمانده فعالیت آتشفشانی است. برای تولید آن، بازالت را در دمای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد ذوب کرده و با استفاده از روش های ویژه و دستگاه های پیشرفته به الیاف بسیار ریز قطر یک میکرون تبدیل می شود. ۹۷٪ از کل محصول پشم سنگ از این الیاف تشکیل شده است، ۳٪ باقیمانده رزین و روغن های مورد نیاز برای تشکیل الیاف برای نوع محصول مورد نیاز مناسب است .

دامنه تحمل دمای پشم سنگ -۳۰ تا ۷۵۰ درجه سانتیگراد است و ضریب انتقال حرارت آن بسیار پایین است و این امر نقش مهمی در کاهش مصرف برق دارد. کاهش مصرف انرژی نه تنها هزینه ها را کاهش می دهد ، بلکه آلاینده های کمتری تولید می کند که به محافظت از محیط زیست کمک می کند. علاوه بر این، پشم سنگ به عنوان عایق مطلوب از نظر محیط زیست و سلامت ععایق حرارتی-صوتی بی ضرر شناخته شده ترین عایق است و هیچ یک از عوارض جانبی عایق های مشابه را ندارد . پشم سنگ علاوه بر اینکه یک عایق حرارتی عالی است ، عایق صوتی خوبی نیز می باشد. مقاومت عایق پشم سنگ ۳۳ برابر یک دیوار بتونی و ۲۲ برابر یک دیوار آجری است.
از پشم سنگ در کشت هیدروپوینت (کشت بدون خاک) نیز استفاده می شود .

ویژگی های منحصر به فرد

یکی از ویژگی های مهم این عایق این است که در صورت آتش سوزی ، این محصول مقاومت دارد و نمی سوزد و به نوعی ضد حریق شناخته می شود. وقتی آتش سوزی رخ می دهد ، سازه های فلزی به دلیل جذب گرما و همجوشی ، مقاومت مکانیکی خود را از دست می دهند و کل ساختار فرو می ریزد. بنابراین ، در ساخت ستون ها و تیرها ، از این محصول برای عایق بندی سازه های فلزی استفاده می شود.

این محصول محیط نامناسبی برای آفات است و به عنوان ماده ای غیر آلی محیطی ایمن در برابر این آفات محسوب می شود. از بین انواع عایق های ساخته شده در جهان بی ضررترین نوع است و کاملاً سازگار با محیط زیست می باشد. این محصول باعث ایجاد آلرژی می شود و برای حفظ سلامتی در هنگام استفاده و نصب آن باید از ماسک ، عینک و دستکش استفاده کنید، زیرا هنگام نصب این ماده ممکن است ذرات پشم سنگ ریخته و وارد سیستم تنفسی ، چشم ها شده و آلرژی ایجاد کند.

انواع مختلف پشم سنگ

انواع مختلفی دارد که هر یک از آن ها در جایی و به روش خاصی در صنعت استفاده می شود. یکی از کاربرد های مهم این ماده عایق بندی فوق العاده بادوام در ساخت ساندویچ پانل است و پس از قرار گرفتن در لایه داخلی ساندویچ پانل، آن را به یک ساندویچ پانل بادوام و عایق بندی برای دیوارها و سقف ها تبدیل می کند .
از انواع آن می توان به پشم سنگ” فله ای” “لحافی” “پتویی” “تخته ای ” و”لوله ای” اشاره کرد .

پشم سنگ در حقیقت یک نوع عایق و پوشش حرارتی و صوتی می باشد؛ که ماده اولیه آن پشم سنگ بازالت می باشد.
بازالت از بازمانده ی فعالیت های آتشفشانی به دست می آید و نوعی سنگ آذرین است.
این عایق تا دمای +۷۵۰ درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند و نقطه ذوب آن ۱۳۰۰ بوده
و تحمل برودتی آن -۳۰ درجه سانتی گراد می باشد .

برای تولید آن ف بازالت را در دمای مخصوصی ذوب می نمایند ،
و با استفاده از روش های مخصوص به خود آن را به الیافی بسیار بسیار ریز و با قطر میکرونی تبدیل می کنند.
سپس با استفاده از رزین و روغن ها متناسب با کاربردی که می خواهند داشته باشد؛ به آن فرم می دهند .
در مجموع ۳ درصد از کل پشم سنگ به دست آمده را روغن و رزین تشکیل می دهد و ۹۷ درصد ما بقی را الیاف تشکیل می دهد.

از این عایق حرارتی و برودتی در صنایع مختلفی مانند : صنایع پالایشگاهی، نیروگاهی، صنایع غذایی،
ساختمان و تاسیسات و حتی گلخانه های هیدروپونیک و… استفاده می شود.
همچنین می تواند رطوبت زیادی را در خود جمع کند و از نم دادن دیوارها و سقف ها جلوگیری می نماید.

در یک جمله :

هر جا که نیاز باشد حرارت یا صوت کنترل گردد و یا از انتقال آن ها جلوگیری شود؛ از این عایق می توان استفاده کرد.
ولی بسته به محیط و نوع دستگاه یا محیطی که قصد داریم، عایق کنیم از انواع مختلف پشم سنگ استفاده می نماییم.