کاربرد فایبرگلاس

کاربرد فایبرگلاس چیست ؟

کاربرد فایبرگلاس

فایبرگلاس روکشی است که از نفت و پشم شیشه ساخته می شود. امروزه بیشتر کارخانه های جهان مخازن آب و اسید خود را با فایبرگلاس عایق بندی کرده و از پوسیدگی ، فرسودگی مخزن و آسیب دیدگی ناشی از آن جلوگیری می کنند.
اما یکی دیگر از مزایای کاربرد فایبرگلاس سبکی و استحکام آن است که منجر به تولید قطعات فایبرگلاس می شود از جمله: انواع ایرانیت ها ، محفظه ها ، گلگیرهای اتومبیل ، سیلو ها ، مخازن ذخیره مایعات مختلف مانند اسیدها ، مخازن سپتیک ، چربی زدایی ها و…

ساختار فایبرگلاس

الیاف شیشه ترکیبی از فایبرگلاس با مواد پلیمری است که از فایبرگلاس به عنوان سخت کننده و از مواد پلیمری به عنوان ماده پایه استفاده می کنند. از فایبرگلاس در ساخت مخازن نیز استفاده می شود.
انواع رزین های مورد استفاده برای ساخت مخازن؛ فایبرگلاس ، پلی استر ، وینیل استر و اپوکسی هستند.
پلی استرها در برابر خوردگی ضعیف هستند، استرهای وینیل مقاومت خوبی در برابر سایش دارند و اپوکسی در برابر سایش و دما مقاوم است. تراکم الیاف شیشه حدود ۱۸۵۰-۲۰۰۰ کیلوگرم در متر مکعب است.
کامپوزیت ها یا اجزای تشکیل دهنده فایبرگلاس حاوی یک یا چند الیاف تقویت شده هستند که توسط رزین (ماتریس) احاطه شده اند. در بسیاری از کاربردها، استفاده از مواد پایه (مانند کف و …) مدول مقطع در قطعات کامپوزیت را بسیار افزایش می دهد.

ترفندهای ساخت فایبرگلاس

استفاده از مواد پایه باعث افزایش سختی فایبرگلاس یا قطعات کامپوزیتی می شود. قطعات کامپوزیتی را می توان با مواد پایه به صورت ساندویچ هایی با سطح صاف و صیقلی یا هر دو طرف تولید کرد.
الیاف تقویت شده نقش اصلی در مقاومت و دوام اجزای کامپوزیت دارند که برخی از آنها شامل فایبرگلاس هستند. الیاف کربن الیاف آرامید؛ آنها کولار و … هستند که اشکال و انواع مختلفی دارند.
آرماتور فایبرگلاس متداول ترین نوع استفاده در صنعت و کاربرد فایبرگلاس است. رایج ترین رزینی که برای ساخت فایبرگلاس استفاده می شود، رزین پلی استر غیراشباع و انواع دیگر از جمله اپوکسی است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *